Протягом останніх місяців проєкт SFI організував низку заходів, спрямованих на обмін інформацією про національні інвентаризації лісів (НІЛ) та вивчення потенційних можливостей для України. 14 серпня 2024 року експерт з НІЛ Клеменс Шадауер з Австрійського дослідницького центру лісів (BFW) був запрошений поділитися досвідом Австрії щодо використання технологій дистанційного зондування в контексті НІЛ. У заході взяли участь близько 35 експертів з питань НІЛ та дистанційного зондування, а також представники спеціалізованих національних і міжнародних організацій.

Віктор Миронюк з Національного університету біоресурсів і природокористування (НУБіП) України, ключовий експерт SFI, представив огляд «Інвентаризації лісів на основі дистанційного зондування в Україні до 2023 року». Він висвітлив перехід до технологій дистанційного зондування через війну в Україні, що зумовило необхідність перегляду початково запланованої НІЛ. Результати ДЗЗ-Інвентаризації за 2019 та 2023 роки вже опубліковані, а аналіз змін лісових атрибутів триває.

Потім Клеменс Шадауер представив доповідь «Застосування дистанційного зондування в австрійській НІЛ». Він представив огляд НІЛ та детально описав різноманітні технології дистанційного зондування, що використовуються в Австрії, включаючи LIDAR, оптичні та радіолокаційні датчики, а також такі платформи, як дрони, літаки та супутники.

Вільнодоступні супутникові дані в поєднанні з наземними референтними даними є економічно ефективною основою для великомасштабних інвентаризацій лісів на національному рівні та картографування лісових атрибутів. Дистанційне зондування може ефективно підтримувати і доповнювати НІЛ, але не може повністю замінити наземний збір даних. Супутникові дані також використовуються для виявлення значних пошкоджень лісів, наприклад, після сильних буревіїв, лісових пожеж або нашестя комах. Хоча статистичні дані можуть не бути переконливими, така інформація має вирішальне значення для осіб, які приймають політичні рішення, особливо для впровадження термінових великомасштабних заходів у лісовому господарстві.

В Австрії, як заплановано і в Україні, результати НІЛ також використовуються для моделювання потенційної пропозиції деревини, що допомагає у прийнятті стратегічних рішень щодо лісового господарства та інвестицій у деревообробну галузь.

Під час дискусії Фолькер Зассе, керівник проєкту SFI, наголосив на відмінностях між Україною та Австрією, зокрема, у фінансовій підтримці НІЛ та доступності лісів. Однак він зазначив, що наукові підходи до підтримки НІЛ на основі ДЗЗ є досить схожими.

Мар’юкка Порварі, старший експерт Генерального директорату ЄС з питань сусідства та переговорів щодо розширення (NEAR), наголосила на необхідності надійних науково обґрунтованих даних та інвентаризації для забезпечення надійного обґрунтування екологічно сталого потенціалу постачання деревини в Україні. Вона зазначила, що в українському плані, прийнятому Кабінетом Міністрів України, який є основою для підтримки України з боку ЄС, планується збільшити обсяги рубок на 70% протягом наступних десяти років, що призведе до збільшення на 10 млн. м3 деревини на рік.

Подальша дискусія також торкнулася співіснування юридичного та наукового визначень лісів, визнаючи, що обидва мають свої специфічні цілі.

Презентація Огляд інвентаризації лісів України на основі дистанційного зондування Землі за 2023 рік

Презентація Застосування дистанційного зондування в австрійській НІЛ

Відео заходу