18 вересня 2024 року проєкт SFI організував черговий міжнародний обмін інформацією, цього разу на тему «Сегментовані ділянки – методологічна особливість національної лісової інвентаризації в Австрії та Україні». Міжнародні експерти з Австрії та України, а також з Естонії, Італії та Польщі, представники EU-COM та ФАО взяли участь у заході, який був присвячений питанню збору даних на ділянках, що охоплюють декілька форм землекористування або лісових насаджень. В Австрії, як і в Україні, такі ситуації розглядаються як «сегментовані ділянки», хоча НІЛ інших країн таку сегментацією не проводять.

Віталій Сторожук, національний координатор проєкту SFI, зробив короткий огляд розвитку та результатів НІЛ в Україні та зосередився на роботі з сегментованими ділянками, яка в Україні розвивається досить інтенсивно. Під час польових робіт НІЛ у 2021-2023 роках близько ¼ лісових таксаційних ділянок були визначені як сегментовані і відповідно частини ділянок нанесені на карту та описані. Така специфіка сегментації в Україні випливає з нормативних положень, в яких наголошується на історичній порівнянності даних НІЛ з даними попередніх державних обліків лісів.

Олександра Фройденшусс, керівник відділу інвентаризації лісів, та її колега Томас Гшвантнер, обидва з Австрійського дослідницького центру лісів (BFW), детально розповіли про «Національну інвентаризацію лісів в Австрії з особливим акцентом на сегментовані ділянки». Підхід, який використовується в австрійській НІЛ, враховує також відмінність лісогосподарських атрибутів на інвентаризаційних ділянках, наприклад, у суміжних деревостанах, а також адміністративних характеристик, таких як власність, і відповідно проводяться виміри та аналіз сегментів. Підхід є дещо простішим, ніж в Україні, оскільки розмір сегментів приблизно оцінюється на основі 1/10 ділянки. Близько 30% усіх інвентаризаційних ділянок для збору даних є сегментовані, переважно на дві частини.

Фолькер Зассе, керівник проєкту SFI, підсумував дискусію та дійшов висновку, що може виникнути потреба у коригуванні нормативних вимог до сегментації під час проведення НІЛ в Україні. «Обробка сегментованих ділянок під час НІЛ є трудомісткою і вимагає додаткових ресурсів, а отже, потребує уваги з боку експертів з НІЛ та осіб, відповідальних за прийняття рішень у сфері лісової політики. У цьому контексті видається доцільним не регулювати НІЛ, а саме роботу з сегментацією, але залишити простір для прийняття рішень на основі наукових рекомендацій», – сказав Зассе.

Презентація Методологічний огляд НІЛ України з особливим акцентом на сегментовані ділянки

Презентація Національна інвентаризація лісів Австрії з особливим акцентом на сегментовані ділянки

Відео заходу