Програмне та апаратне забезпечення, яке зараз використовується для збору та контролю польових даних НІЛ, видається надійним в експлуатації, але характеризується серйозними елементами ризику, що ставить під сумнів стале впровадження НІЛ у середньостроковій та довгостроковій перспективі.
У зв’язку з цим проєкт SFI придбав п’ять комплектів планшетних комп’ютерів та програмне забезпечення Field-Map (IFER, Чеська Республіка) з метою покращити збір, обробку та аналіз польових даних, та відповідно, підвищити якість даних завдяки строгому управлінню і контролю даних і, врешті, подолати ризики, приховані в системі управління даними, що використовується в даний час.
Під час перших кроків впровадження Field-Map спеціалісти Центру національної лісової інвентаризації (ЦНІЛ) звернули увагу на необхідність покращення ергономіки нового програмного забезпечення, створення спеціального проєкту для контролю якості даних, а також забезпечення легкого доступу та управління базою вихідних даних.
У зв’язку з цим проєкт SFI організував виїзний семінар, який відбувся у Львівській області 09-13 жовтня 2023 року за участі експертів проєкту, фахівців ЦНІЛ, а також науковців Українського науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації (УНДІЛГА).
Результатом проведення семінару стала тестова версія спеціального “контрольного проєкту”, а також проєкт документації про результати контролю робіт. Ігор Букша, національний експерт проєкту SFI, зазначив: “Конкретні виклики були виявлені вже зараз, під час роботи в лісі. Це найкраща співпраця у порівнянні з багатьма онлайн-зустрічами”. Короткострокове завдання полягає в тому, щоб застосувати цей «контрольний проєкт» для верифікації даних НІЛ, зібраних протягом 2023 року на 172 ділянках збору даних НІЛ.
За словами Віталія Сторожука, національного координатора проєкту SFI, впровадження Field-Map в Україні потребує подальшої розбудови потенціалу з управління базами даних НІЛ та ГІС, головним чином, для українських фахівців-практиків з національної інвнентаризації лісів з ЦНІЛ. У заключній сесії семінару Фолькер Зассе, керівник проєкту SFI, підкреслив, що поточна система збору даних НІЛ ‘Small Forests’, хоча і має низку серйозних ризиків, є єдиною технологією, яка на цьому етапі може бути використана для розробок з НІЛ в Україні. Протягом найближчих місяців проєкт SFI планує розробити “Концепцію подальшого впровадження НІЛ в Україні”, де, серед іншого, у тісній співпраці з Укрдержліспроектом та ЦНІЛ будуть оцінені можливості та ризики підходів на основі дистанційного зондування, а також комплексного застосування Field-Map для цілей НІЛ.