З метою обміну інформацією про “нову систему оцінки інвентаризації лісів та аналізу показників nFIESTA” і вивчення її потенціалу для розвитку НІЛ в Україні проєкт SFI організував 27.06.2024 онлайн-зустріч з близько 30 експертами НІЛ з різних європейських країн та організацій. nFIESTA – це система методологічних підходів та програмного забезпечення з відкритим доступом для аналізу даних лісової інвентаризації[1], розроблена в Чеському інституті управління лісами (ÚHÚL).

На початку заходу Андрій Шамрай, начальник відділу ЦНІЛ Укрдержліспроекту, зробив огляд національної інвентаризації лісів в Україні, де вказав на значні виклики, пов’язані, в основному, з війною, що триває в країні. У світлі цього Шамрай представив досягнення інвентаризації лісів на основі дистанційного зондування Землі (https://nfi.lisproekt.gov.ua/), яка була застосована для отримання достовірних результатів щодо обсягу та структури лісових ресурсів за відносно низьких витрат і в короткі терміни для всієї території України.

Олександр Шевчук, Асоціація деревообробних підприємств України (АДПУ), висловив зацікавленість деревообробної галузі в результатах НІЛ в Україні та інших європейських країнах. У цьому контексті Гайно Поллей, експерт SFI, та Фрідріх Шмітц, Федеральне міністерство сільського господарства та продовольства Німеччини, розповіли про багаторічний досвід проведення НІЛ у Німеччині (Bundeswaldinventur), а також – на його основі – регулярно публіковані прогнозні дослідження щодо пропозиції деревини. Ці сценарні розрахунки є основою для прийняття стратегічних рішень щодо лісової політики, довгострокового планування потужностей у деревообробній промисловості, а також для звітності щодо секвестрування парникових газів у лісах. Фолькер Зассе, керівник проєкту SFI, запропонував тіснішу співпрацю з АДПУ з метою врахування конкретних потреб деревообробної галузі.

Наступним виступив Радім Адольт з Чеського інституту управління лісами (ÚHÚL), який представив “Систему оцінки та аналізу інвентаризації лісів – nFIESTA”. nFIESTA була розроблена в рамках проєкту ЄС DIABOLO. Вона має можливість транскордонної оцінки параметрів лісів з використанням об’єднаних наборів даних НІЛ[2]. ÚHÚL вирішив продовжити розробку після завершення проєкту DIABOLO, обґрунтувавши це тим, що nFIESTA може бути використана і для чеських НІЛ. Оцінки для різних країн (CH, FR, GER, CZ) були проведені та валідовані вперше у 2018 році в рамках тематичного дослідження DIABOLO[3].  

Під час дискусії Міхаель Вольф, із  Представництва ЄС в Україні, привітав діяльність nFIESTA як потенційний внесок в ініціативи ЄС з моніторингу лісів.

Що стосується потенційних можливостей для України, то під час запланованого візиту Андрія Шамрая до Інституту Тюнена в Еберсвальде, Німеччина, передбачається подальший обмін інформацією про nFIESTA та тестування з польовими даними української НІЛ.


[1] https://gitlab.com/nfiesta/nfiesta_pg/-/wikis/myuploads/d2.10_report/d2.10_report.pdf

[2] https://gitlab.com/nfiesta/nfiesta_pg/-/wikis/myuploads/description_of_the_system/tex/nfiesta_overview.pdf

[3] https://nil.uhul.cz/downloads/ostatni/2019_02_06_demonstration-study-report.pdf

Презентація Огляд підходів до національної інвентаризації/ інвентаризації за допомогою дистанційного зондування землі в Україні – досягнення та виклики

Презентація nFIESTA Витоки, мотивація, поточні та майбутні можливості нової структури для інвентаризації лісів, оцінки та аналізу

Відео Zoom конференції