27 вересня 2023 року в рамках панельної дискусії на міжнародній виставці лісової, деревообробної та меблевої промисловості “Лісдеревмаш 2023” Віктор Мельниченко, генеральний директор ВО «Укрдержліспроект» та Андрій Шамрай, начальник Центру національної інвентаризації лісів, разом з національним координатором проєкту SFI Віталієм Сторожуком та професором кафедри таксації лісу та лісового менеджменту Навчально-наукового інституту лісового і садово-паркового господарства НУБіП України Віктором Миронюком презентували ключові елементи поточної національної інвентаризації лісів в Україні. У заході взяли участь понад 40 представників державних органів, лісогосподарських підприємств, наукових та громадських організацій.
Ігор Будзінський, начальник Управління лісового господарства та відтворення лісів Державного агентства лісових ресурсів України, поінформував про рішення Кабінету Міністрів України щодо проведення національної інвентаризації лісів (НІЛ) в умовах воєнного часу, враховуючи обмежений доступ до лісів та обмеженість фінансування.
У своєму виступі Віталій Сторожук послався на міжнародний досвід та окреслив роль НІЛ у сучасних державних інформаційних системах лісового господарства. Через згадані стримуючі фактори поточна НІЛ базується на обмеженому зборі наземних даних, а також на аналізі даних супутникових знімків (ДЗЗ-Інвентаризація). Такий підхід дозволить у відносно короткі строки, тобто до кінця 2023 року, представити результати про всі ліси України.
У 2023 році ВО «Укрдержліспроект» планує провести збір даних НІЛ у 16 областях України, що означає збір інформації з майже 3 000 інвентаризаційних ділянок НІЛ. З них збір даних з близько 660 ділянок фінансується урядом Німеччини в рамках проєкту “Спеціальна підтримка національної інвентаризації лісів”. Віктор Мельниченко розповів про виклики, пов’язані з цією роботою, та зазначив, що вперше дані НІЛ збираються – хоч і вибірково – майже з усієї доступної території країни.
Провідний національний експерт проєкту SFI, професор Віктор Миронюк, коротко представив результати пілотного проєкту з ДЗЗ-Інвентаризації в Сумській області, зосередивши увагу не лише на технології виконання робіт, але й на ролі потенційних результатів НІЛ для виробництва та наукових досліджень.
Презентуючи основні напрямки діяльності проєкту SFI, Віталій Сторожук зазначив, що у 2024 році проєкт планує використати досвід проведення ДЗЗ-Інвентаризації для розробки Концепції подальшого розвитку методології та організації НІЛ з використанням підходів ДЗЗ, а також підготувати Концепцію аналізу потенційних сценаріїв постачань деревини в Україні на основі даних НІЛ.
Під час дискусії стало зрозуміло, що сучасна НІЛ сприятиме прийняттю рішень у сфері лісової політики та управління, зокрема, з огляду на можливість отримання інформації про потенційне постачання деревини.