Технічне співробітництво у сфері лісового господарства між Німеччиною та Україною було започатковано в рамках Програми двостороннього співробітництва Федерального міністерства продовольства та сільського господарства Німеччини (BMEL) на основі «Спільної декларації про наміри» між BMEL та Міністерством аграрної політики та продовольства України. Реалізація Декларації розпочалася у 2018 році в рамках лісового компоненту проекту «Німецько-український агрополітичний діалог».
Перша фаза проєкту «Технічна підтримка розробки лісової політики та впровадження національної лісової інвентаризації (SFI)» реалізовувалася з жовтня 2021 року по вересень 2024 року на основі «Угоди про реалізацію» між GFA Group, генеральним уповноваженим виконавцем BMEL, та Державним агентством лісових ресурсів (Держлісагентство) України.
У зв’язку зі значними пошкодженнями, спричиненими війною, та втратами інвентаризаційного обладнання та ресурсів, у 2022 році BMEL ініціював збільшення бюджету ЗІЛ під цим заголовком: Спеціальна підтримка національної інвентаризації лісів України (SNFI).
Поточний проєкт «Сприяння плануванню та впровадженню багатофункціонального сталого ведення лісового господарства в Україні» реалізується з жовтня 2024 року. Від імені GFA Group виконавчі агенції – IAK Agrar Consulting GmbH та Unique land use GmbH – відповідають за реалізацію спільно з українською партнерською організацією.
Мета проекту
Метою проектів SFI/SNFI є підвищення спроможності щодо лісової політики, головним чином пов’язаної з Національною інвентаризацією лісів, державним управлінням лісовим господарством та плануванням ведення лісового господарства на основі європейського та німецького досвіду, інтегрованого в загальну структуру Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
Очікувані результати
1.Національна лісова політика та стратегії розвитку лісового господарства вдосконалені та приведені у відповідність до вимог ЄС з урахуванням проаналізованих наборів даних Національної інвентаризації лісів (НІЛ)
2.Зміцнено Українське державне проєктне лісовпорядне виробниче об’єднання (Укрдержліспроект) з метою забезпечення а) належного аналізу даних НІЛ та їх впровадження на місцях та б) покращення планування управління лісовим господарством.
3.Розроблено організаційну структуру та процедури ведення лісового господарства державного підприємства «Ліси України» з метою сприяння багатофункціональному сталому управлінню лісами
Українські партнери
- Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України (Міндовкілля)
- Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування
- Державне агентство лісових ресурсів України (Держлісагентство)
- Українське державне проєктне лісовпорядне виробниче об’єднання (Укрдержліспроект)
- Центр національної інвентаризації лісів (ЦНІЛ)
- Державне підприємство «Ліс України» (ДП «ЛУ»)
Часові рамки: 36 місяців (жовтень 2024 – вересень 2027)
Місцезнаходження проекту Проектний офіс офіційно розташований у приміщенні Держлісагентства в м. Ірпінь, за межами Києва
Очікуваний внесок Німеччини ~ 1.200.000 євро брутто/ 3 роки
Очікуваний внесок України ~ 1.000.000 євро (бюджет, передбачений для реалізації НІЛ)