З жовтня 2021 року проєкт SFI підтримує Україну в розробці законодавчих вимог та впровадженні ефективної національної інвентаризації лісів (НІЛ), яка має стати основою для стратегічного державного лісоуправління та прийняття політичних рішень. Незважаючи на триваючу війну з боку Росії, українським експертам вдалося досягти значних результатів, а саме успішно впровадити інвентаризацію лісів на основі дистанційного зондування Землі, яка надає результати у вигляді попіксельних оцінок ключових характеристик інвентаризації лісів по всій Україні (ДЗЗ-Iнвентаризація – nfi.lisproekt.gov.ua).
Оскільки проєкт SFI вступає в нову трирічну фазу, представники установ лісової політики, лісової адміністрації, державного лісового менеджменту, лісівничої науки та міжнародних організацій були запрошені 05.12.2024 для представлення окремих результатів останньої фази проєкту, а також для інформування про нову фазу проєкту SFI. Близько 50 експертів відгукнулися на запрошення.
У своєму вступному слові Олександр Семенець, заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України (Міндовкілля), подякував Федеральному міністерству продовольства та сільського господарства Німеччини за постійну допомогу, яка надається з 2018 року. «Проєкт SFI надавав консультації щодо основних вимог до НІЛ, таких як нормативне регулювання, державне фінансування та організаційна структура, що врешті-решт призвело до створення Центру національної інвентаризації лісів України (ЦНІЛ). З огляду на триваючу війну, викликану вторгненням Росії в Україну, особлива підтримка була надана для подолання пошкоджень і втрат виробничого потенціалу лісової інвентаризації, а також для збору польових даних для НІЛ. Спільно з проєктом українські експерти здійснили інвентаризацію лісів на основі дистанційного зондування Землі для всієї країни, включаючи тимчасово окуповані території. Міністерство підтримує заплановану нову фазу проєкту, зокрема, щодо сталого, багатофункціонального розвитку лісів відповідно до вимог, пов’язаних зі вступом України до ЄС.
Від імені німецького уряду Томас Бальдауф, Федеральне міністерство продовольства та сільського господарства Німеччини, підтвердив подальшу технічну допомогу з боку Німеччини у сфері сталого лісового господарства попри триваючу війну Росії в Україні, а також підтримку України на шляху до європейської інтеграції. Він зазначив, що завдяки тісній співпраці українських та німецьких експертів у рамках проєкту SFI було досягнуто значних результатів у сфері НІЛ. Ефективна співпраця необхідна і в новій фазі проєкту SFI, спрямованій на консультування з питань лісової політики, планування ведення лісового господарства та управління державними лісовими ресурсами. Далі Бальдауф згадав про низку інших проєктів у сфері лісового господарства, що підтримуються Німеччиною, які будуть реалізовуватися, зокрема, в рамках ФАО.
Ігор Будзінський, начальник Управління лісового господарства та відтворення лісів Державного агентства лісових ресурсів, у своєму короткому виступі зазначив, що консультації з питань лісової політики надаються відповідно до конкретних потреб, пов’язаних з процесом вступу України до ЄС. Він висловив побажання продовжити роботу в тому ж напрямку під час наступної фази реалізації проєкту SFI.
У наступній частині заходу були представлені окремі результати проєкту SFI.
Спочатку Дірк-Роджер Айзенхауер, керівник Центру компетенції з питань лісу та лісового господарства, Саксонія, представив свій коментар щодо регулювання лісової політики в Україні, який ґрунтується на аналізі, підготовленому юридичною компанією Олега Сторчоуса. Щодо впровадження оцінки впливу на довкілля (ОВД), Айзенхауер зробив висновок, що Україні слід орієнтуватися на мінімальні стандарти Директиви 2011/1992/ЄС, не поширювати ОВД на звичайні лісогосподарські заходи, і що будь-яка ОВД вимагає достатніх структур та інструментів для контролю сталості з боку адміністрації лісового господарства. Що стосується високої частки суцільних рубок, Айзенхауер вказав на економічні стимули і рекомендував переглянути процес прийняття рішень у державному управлінні лісовим господарством, беручи до уваги природно-орієнтовані підходи до ведення лісового господарства. «Дуже важливо, щоб нормативно-правова база дозволяла забороняти масове розмноження комах-короїдів на початковій стадії», – сказав Айзенхауер.
Після цього Віктор Миронюк, професор кафедри таксації лісу та лісового менеджменту Національного університету біоресурсів і природокористування України, представив ключові результати нещодавно проведеної ДЗЗ-Інвентаризації лісів України. Інвентаризація виявила загальну площу лісів 11,2 млн га, або 18,6% від загальної площі України, з яких 1,7 млн га були тимчасово окуповані Росією або постраждали під час війни. Беручи до уваги вплив російської війни, інвентаризація лісів на основі дистанційного зондування (ДЗЗ-Інвентаризація) видається єдиною надійною технологією для всебічної оцінки лісів України в рамках обмеженого державного бюджету НІЛ. Як приклад, Віктор Миронюк навів дані, підготовлені в рамках проєкту SFI, які допомогли виявити близько 67 тисяч гектарів з різним ступенем пошкодження лісового покриву між 2021 і 2023 роком у зонах бойових дій. Зараз готується додаткове структурування результатів ДЗЗ-Інвентаризації за (і) нормативними визначеннями, (іі) рівнями захисту та (ііі) групами власників та користувачів відповідно, за умови отримання необхідних карт. ДЗЗ-Інвентаризація потребує адаптації нормативно-правових актів НІЛ, щодо яких можна було б провести консультації в рамках наступної фази проєкту НІЛ, а також достатнього державного фінансування, зокрема, для збору польових даних, що сприятиме подальшому підвищенню точності ДЗЗ-Інвентаризації.
Наступний спікер, Віталій Сторожук, національний координатор проєкту SFI, виступив з доповіддю «Аналіз екологічних параметрів НІЛ: куди рухається лісовий моніторинг?», в якій показав потенціал польових даних НІЛ для оцінки біорізноманіття лісів. «Завдання полягає в тому, щоб розширити роль НІЛ як єдиної платформи для сталої, прозорої, комплексної державної системи моніторингу лісів, з акцентом не лише на деревину, а й на екологічний стан лісів у всій їх багатофункціональності, з урахуванням зростаючих ризиків для лісів. Такий моніторинг має важливе значення для прийняття ефективних стратегічних рішень щодо національної лісової політики та гармонізації з моніторингом лісів ЄС», – зазначив Сторожук.
На завершення у цій частині Андрій Шамрай, начальник ЦНІЛ Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об’єднання (ВО «Укрдержліспроект»), представив нову «Концепцію розвитку НІЛ: законодавчі та методологічні аспекти». Шамрай наголосив на вкрай недостатньому державному фінансуванні НІЛ. Розроблена на даний момент гібридна інвентаризація, що складається з аналізу польових даних для калібрування супутникових знімків, пропонується як найбільш підходяща технологія, яка потребуватиме бюджету в розмірі 12 млн. грн. на рік. «Оскільки НІЛ є важливою основою для стратегічно орієнтованого сталого управління лісами, вона потребує стабільного державного фінансування, в той час як міжнародна співпраця дозволить скористатися європейським досвідом», – підсумував Шамрай.
Віктор Мельниченко, генеральний директор ВО «Укрдержліспроект», подякував німецькому уряду за надану підтримку та висловив зацікавленість у подальшій роботі проєкту SFI у цьому напрямку.
Симан Юрк, IAK Agrar Consulting, операційний координатор проєкту SFI, коротко поінформував про майбутню нову фазу проєкту SFI, яка називається «Сприяння плануванню та впровадженню багатофункціонального сталого управління лісовими ресурсами в Україні». Метою проєкту є «Створення в Україні системи багатофункціонального сталого ведення лісового господарства, узгодженої з політичними вимогами ЄС». Він коротко описав деякі з очікуваних результатів, наприклад, дослідження перспектив постачання деревини в Україні, структуроване за різними сценаріями ведення лісового господарства. Він представив так звану Дорадчу групу з питань лісової політики, яка була створена з метою моніторингу реалізації проєкту SFI технічними експертами. Далі Юрк перерахував заходи проєкту, заплановані на 2024 рік, і звернув увагу на деякі важливі вимоги, такі як надання інформації та даних для аналітичної роботи проєкту SFI, а також реєстрацію проєкту SFI.
Під час дискусії були порушені різні питання, зокрема:
- Зміна клімату та адаптація лісового господарства
- Прозорий доступ до результатів ДЗЗ-Інвентаризації
- Забезпечення достатнього державного фінансування для НІЛ та відповідно ДЗЗ-Інвентаризації
- Підвищення ефективності державного управління лісами
- Приведення лісового законодавства у відповідність до суспільних потреб у лісовому господарстві
- Зробити акцент на збереженні лісів у спосіб, наближений до природного
- Використання потенціалу космічних технологій на основі LIDAR для НІЛ
Фолькер Зассе, керівник проєкту SFI, подякував усім спікерам та учасникам за їхній внесок у поточний захід та співпрацю заради сталого багатофункціонального управління лісами в Україні.
Презентація ДЗЗ-інвентаризація лісів України: методологія та основні результати
Презентація Аналіз екологічних параметрів НІЛ: як розвивається лісовий моніторинг?
Презентація Концепція подальшого розвитку національної інвентаризації лісів України